Baklava evde mi pişer çarşıda mı

Bir Amerikan gastronomi dergisine Türk baklavasını fotoğraflayıp yazmak için Hanyalı fotoğraf sanatçısı Manousos Daskolagiannnis ile Nadir Güllüoğlu’nun Karaköy’deki imalathanesinde bulunmuş ve bayramların, seyranların tek tatlısı olan bu lezzet şaheserinin seri üretimini izleyerek çarşı baklavacılığının sırlarını öğrenmeye çalışmıştık.

Baklava ustalarının tek bir yufkayı hiç zedelemeden neredeyse iki metrekarelik bir alanı kaplayacak ve arkasından bir gazeteyi okuyabilecek kadar büyük ve ince açmalarını hayretle izledik. Bu işlem esnasında hiç durmadan, kimisi yufka açan, kimisi fırında pişmekte olan baklavanın nöbetini tutan, kimisi şerbetin ayarını yapan baklava paşalarının hamurun üzerine tekrar tekrar serpilen un ve nişastanın yarattığı mistik sis perdesi içindeki çalışmaları bir film gibiydi. Baklava sanki Asya’nın steplerinde dört nala koşan atların çıkardığı toz duman içinde vücut bulmaktaydı. Kat kat yerleştirilmiş yufka yağ dökülmeden önce karelere kesilirken tepsinin dibine kadar değen bıçağın çıkardığı ritmik ses ise tok tınısıyla tam da baklavaya yakışır zaman tüneline çekiyordu bizi.

Osmanlı köslerinin (büyük tören davulu) bayramlarda yarattığı şölensel sesleri duyumsarcasına bu bayram eserinin hazırlanışını ağzımız sulanarak seyrettik o gün… Bu seri üretim anısı anlaşıldığı gibi belleğime kazındı. Orta Asya’nın göçebe çadırlarındaki ince ekmeğin el becerimizle katmerleşerek, şölenlerimize olan saygımızla günümüze kadar taşındığına tanık olmak bir ayrıcalıktı bizim için. Tanık olduğumuz bu enstantaneler beni gururlandırırken, o Ege’nin bu yakasında yapılan baklavayı hayretle izleyip heyecanla fotoğrafladı.

Özellikle sembolik bir bayram tatlısı olduğu için metropollerdeki talep ve yaşam biçimi her ne kadar baklavanın seri üretimini gerektiriyorsa da tatması daha heyecan verici olan kuşkusuz ev baklavasıdır. Ev baklavasının yapımı esnasındaki kaçınılmaz sevimli gerilim, tatlı telaş ve bir önceki bayramların nostaljik anıları lezzetini benzersiz kılar. Ev baklavasının çekiciliğinin diğer bir nedeni de kuşkusuz standart olana karşı farklı olana duyulan ilgidir. Zira her ne kadar seri üretimde en yüksek standart yakalanmış olsa da, ev baklavası özgün bir tasarım gibi her seferinde kişiye farklı bir lezzet heyecanı vaat eder. Diğer bir boyutu ise çarşı baklavasının gevrekliği, raf ömrünün uzunluğu evde yapılanda yakalanamasa da şerbetinin daha akışkan, dolayısıyla tadının daha hafif olması ile başta farklıdır. Ayrıca çoğunlukla yeşil fıstık yerine kullanılan cevizin şerbet ile buluşmasından ortaya çıkan lezzet, bir ilahi gibi insanı tümüyle sarmalayan bir tat bırakır damakta. Ama biliyoruz ki lezzet tercihleri de zevkler gibi tartışılmaz. Size keyif veren bir bayram lezzeti tatmanız dileğiyle.

Gurmelerin tercihi ev
Nilhan Aras:
Ev baklavasında kullanılan malzeme belli, içinde mısırşurubu yok, fabrikasyon değil. Ama en önemlisi sizin için özel olarak yapılıyor. Aslında baklavanın aslı cevizlidir ama ben fıstıklıyı daha çok seviyorum.

Zeynep Kakınç:
Tabii ki ev baklavasını tercih ediyorum. Ama baklava deyince aklıma Nadir Güllü geliyor. Onun baklavası hepsinden daha iyi. Öte yandan neden ev baklavası daha doğal? Çünkü sağlıklı ve tadı daha güzel. Aslında hepsi evlerden doğuyor, ev kadınları üretimiyle başlıyor. Dışarıda toplu üretim söz konusu, daha özensiz. Ama bunlar Nadir Güllü için geçerli değil. Aynı evdeki özen orada da gösteriliyor. Katkı maddesi konulduğu zaman daha kolay yeniyor. Bu yüzden dışarıdaki daha lezzetli gelebilir, aynı ekmek gibi. Dışarıdaki daha kolay yenebilir ama sağlık açısından iyi olmayan geri dönüşleri var. Ben fıstıklıyı daha çok seviyorum. Ama evet, asıl baklavanın cevizli olduğu söylenir.

Nedim Aras:
Eskiden pastanede yapılmazdı baklava. 18. yüzyıldan önce şeker yoktu, pekmezle yapılırdı baklava, simsiyah olurdu. Kalın hamurlu, cevizli olurdu. Ege’de, İzmir’de, Seferihisar’da zeytinyağlı ve cevizli, Antep’te de tereyağlı yapılırdı. Antepliler çok sevdiği için evde yapılanlar yetişmeyince orada artık pastanelerde de yapılmaya başlandı. 20. yüzyıla kadar tandır ekmeği yapan kadınlar ev baklavası da yapardı. Ev baklavasında GDO’lu mısırşurubu yoktur. Evde şeker kullanılır. Pastanelerde mısırşurubu kullanılıyor. Tabii ki cevizli baklavayı tercih ediyorum. Eskiden fıstıklı baklava yoktu.

Sevim Gökyıldız:
Her şeyin evde yapılanı daha iyidir. Sanayiyle ilgim yok. Sanayiye karşıyım. Her şeyden önce işin içine endüstri girince doğallık kayboluyor. Ev baklavasıyla dışarıda yapılan arasında yöntem ve materyal farkı var. Tereyağı, unu, çalışması her şeyi farklı. Mesela butik restoranlar var Avrupa’da birkaç masalı. Ne zaman masalar çoğalırsa orada yemek yenmez. Diğer yandan cevizi baklavaya çok yakıştırıyorum. Fıstık sonradan çıktı. Fıstığa hürmetim var ama eskiden fıstıklı baklava yoktu ve ben cevizliye alışığım.