Bahçenizde ve Balkonunuzda Büyütebileceğiniz Bitki ve Meyveler

evde-yetistirilebilecek-bitkiler

Sebze, çiçek veya bitki yetiştirebilecek olsaydınız ne yetiştirirdiniz. Küçük sihirli bir bahçenizin olduğunu hayal edin ve hangi bitki ve meyvelerin kokusu burnunuza gelsin isterdiniz. Limon, çilek yada karanfil. Seçenekleri çoğaltabilir ve aynı zamanda bu bitki ve meyveleri kolaylıkla
balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Bu hem ruhunuza hem evinize pozitif enerji verecek ve size kendinizi çok iyi hissettirecektir. Yetiştirdiğiniz bitki veya meyvenin gözünüzün önünde tomurcuklaması ve meyve vermesi mis gibi kokular yayması ve ürün vermesi dünyanın en güzel ve yalın mutluluklarından biri. Hem organik ürün elde edip hem de toprakla iç içe olmak dünyadaki bütün psikologların beslenme uzmanlarının tavsiyeleri arasında.

Bitkiler pek çok amaca hizmet eder basit bir naneden kışın veya bahar aylarında nefis çaylar ve salatalar hazırlayabilirsiniz. Kekiklerinizi kurutup et yemeklerinize lezzet katabilir, limon  dalınızdan taptaze bir limon koparabilirsiniz.

saksida-yetistirilebilen-bitkiler

Bitki yetiştirmek için bir başka neden ise iklim değişikliği ile mücadele etmek. Küçük bir arsa veya veranda bahçesi bile çevremizi olumlu yönde etkileyebilir. Organik olarak zengin toprak bir karbon lavabo görevi görür ve atmosferden CO2’yi çeker, aslında iklim değişikliğini tersine çevirir. Bitki yetiştirmek sağlığınız ve çevre sağlığınız için iyidir.

Bitki yetiştirmek için geniş bir bahçeye ihtiyacınız yok. Bir veranda ya da balkonunuz varsa, bunları kaplarda yetiştirebilirsiniz. Hatta bazı otlar güneşli bir mutfak penceresi eşiğinde saksılarda veya mason kavanozlarda bile büyüyebilir. Kışın içeride yetişen bitkiler, karanlık ve soğuk günlere biraz neşe getirebilir.

saksida-limon-yetistirmek

İşte kolaylıkla balkonunuzda bahçenizde yetiştirebileceğiniz 6 güzel bitki

Bir pencere pervazında veya açık havada balkonunuzda yetiştirebileceğiniz hem şifalı hemde güzel kokulu bitkilerden başlayacak olursak, neden favorilerimizden biriyle başlamıyorsunuz:

NANE
Nasıl kullanılır: Nane geleneksel olarak bütün olarak çiğnenir, nefesi tazelemek için veya sindirilememiş besinlerde hazmı kolaylaştırmak için nane limon çayı içilebilir ayrıca mide bulantısını da bastırır.

Nasıl yetişir: Nane büyütmek kolaydır, bu sert bitki soğuk sıcaklıklarda hayatta kalabilir. Sadece suya bir sap naneyi koyun ve kökleri filizlenmeye başladığında da saksıya veya toprağa ekin.

LİMON
Nasıl kullanılır: Bu nefis narenciye bitkisinin, sinirleri nazikçe yatıştırmak için kullanıldığı ve hem C vitamini hemde mide dostu olarak nane limon çayı oldukça lezizdir.

Nasıl büyür: Nane ailesinin bir diğer üyesi olan Limon kolayca yayılır, bu yüzden bir kapta yetiştirmek en iyisidir. Bu bitki senden sadece su ve biraz güneş ister. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız şanslısınız, Limon sizi yıl boyunca yeşil yapraklarla ödüllendirecek.

saksida-nane

KEKİK
Nasıl kullanılır: İnsanlar yemeklerini baharatlamak ve binlerce yıldır lezzetli yemekler yapmak için kekik (taze veya kuru) skullanıyorlar.

Nasıl yetişir: Kekik iklimi ılıktır, ancak soğuk kışlarda hayatta kalabilir. Uzun yıllar ekilen kekikten verim alınabilir, bu yüzden aynı bitkinin yıllarca tadını çıkarabilirsiniz (yapraklar üç ila dört yıl sonra potansiyellerini kaybetmeye başlasa da). Genel olarak, kekik ne kadar fazla güneş
alırsa, yapraklar o kadar lezzetli olur.
FESLEĞEN
Nasıl kullanılır: Kutsal Fesleğen bir Adaptojendir, yani vücudunuzun strese karşı gelişen faktörlere uyum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca Tulsi olarak adlandırılan bu rahatlatıcı bitki yatıştırıcı bir çay haline getirilebilir.

Nasıl büyür: Kutsal Fesleğen, ortak mutfak olan İtalyan Fesleğen ile yakından ilgilidir. Çok fazla güneşe ihtiyaç duyar, bu nedenle iç mekanda yetiştirirseniz, güneşli bir yerde saklayın ve sabit bir besleme için sık sık tekrarlayın. Ayrıca fidelerini ilkbaharda dışarıya ekebilir ve daha sonra don tehlikesi olduğunda içeriye taşıyabilirsiniz. Fesleğen soğuktan hoşlanmaz!

Bazı otlar ise, bu iki alanda olduğu gibi, kesinlikle dış mekanlara ekilmelidir:

EKİNEZYA

Nasıl kullanılır: Birçok kişi süs amaçlı olarak veya kelebekleri veya ispinozları bahçeye çekmek için Ekinezya yetiştirir , ancak bağışıklık sistemini desteklemek için tıbbi olarak kullanılır.

Nasıl büyür: Eğer Ekinezya büyütmek isterseniz, koni biçimli çiçekler çok güzel olduğu için bahçede öne çıkan bir yere dikmelisiniz. Beyaz, kırmızı ve sarı dahil birçok renkte çıkarlar, ancak en yaygın renk mordur. Çoğu ekinezya bitkisi ikinci yılda çiçek açar, bu nedenle ilk yıl çiçek
istiyorsanız, tohum ekmek yerine fide satın alın.

bahcede-ekinezya-yetistirmek

KEDİOTU
Nasıl kullanılır: Kediotu eski zamanlardan beri dinlendirici bir uykuyu desteklemek için kullanılmıştır. Kediotu demlenebilir veya çay olarak içilebilir, ancak tadı keskin olduğu için birçok insan kapsül almayı tercih eder.

Nasıl büyür: Bir başka güzel bahçe çiçeği olan kediotu, birkaç metre uzunluğunda büyüyebilen görkemli saplarda küçük, hoş kokulu beyaz çiçek kümeleri üretir. Soğuk iklimlerde yaşayanlarınız, kediotunun dona dayanıklı ve çok yıllık olduğunu bilmekten mutluluk duyacaktır. Tam olarak süzülmüş toprakta, kısmi güneşte büyütün. Tohumlara iç mekanlarda başlayabilir veya fide başı için fide satın alabilirsiniz.

Bahçe Eğlenceli ve Mutluluk Vericidir
Pek çok insan bahçe yetiştirmeyi göz korkutucu bir görev olarak görüyor. Bununla birlikte, bahçecilik eğlenceli ve faydalı olabilir ve gerçekten kendiniz yapmak için sevdiğiniz bitkileri seçebilirsiniz. Bahçecilikten keyif aldığınızda, artık bir angarya değil, bunun yerine somut ödüller
veren doyurucu bir hobi. Ve unutmayın, bitki yetiştirmek için yeşil bir baş parmağa ihtiyacınız yoktur sadece yukarıdaki talimatları izleyin ve daha sonra kendi küçük bahçenize sahip olacaksınız.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

balkonda sebze yetiştirmek için saksı, bitki yetiştirme teknikleri, çabuk yetişen sebzeler, evde organik tarım, evde bitki yetiştirme malzemeleri, evde bitki yetiştirme para kazanma, evde bitki yetiştirmek zararlımı, evde bitki yetiştirme seti, evde limon yetiştirmek, evde nane yetiştirmek, bahçede ekinezya yetiştirmek