Bağışıklığı Destekleyen 5 Yol

Sonbahar mevsimine girdikten sonra hava çabucak soğumaya, hastalıklar çoğalmaya başladı. Hastalıklardan dolayı da bitki çayları yaşamımıza girmeye başladı. Böyle bir dönemde çok kişinin bağışıklığını artırmak için dikkat edilmesi ve yapılması gereken 5 temel ögeyi sizlere aktaracağız.

futbol_oynayan_cocuklar

Hijyen Kuralları

Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Bunu hijyen hipotezi ile açıklayabiliriz. Bu hipoteze göre ortam sterilliği artıkça bağışıklık sistemi kendisine doğru çalışmaya ve kendi kendisine zarar vermeye başlar. Örnek verecek olursak çamaşır suyuyla yani kimyasal maddelerle evin devamlı temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesini engeller. Çocuk ne kadar fazla yaşadığı çevreyle ilişkili ise yaşıtları ile ya da dışarıda oynuyorsa o kadar bağışıklık sistemi gelişir. Bu yüzden ailesinin tek çocuğu olup steril çevrelerde yaşayan çocuklarda bağışıklık sisteminin geliştiği görülmemektedir.

Yeterli ve sağlıklı beslenme

Zaman içinde düzensiz beslenme, çevremizdeki zararlı toksinler, uykusuzluk bu sistemin güçsüzleşmesine sebep olur. Vücudumuzu bakteriler, virüsler, mantarlar gibi mikro organizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinde enfeksiyonlara karşı korumasız kalır.

25da15b8b24f42f2a24e1a47d20466d3

Spor

Çocuklarda çok sık karşılaşılan durumlardan bir diğeri de televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman geçirmeleri, yeterli dinlenmeme ve uykusuzluktur. Hem bedensel hem de ruhsal yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır.

Uyku

Çocukların sağlıklı gelişimleri için kesintisiz gece uykusu en az beslenme kadar önemlidir. Çünkü çocuklar uyuyarak büyürler. Uyku sırasında özellikle karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir role sahiptir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasını sağlar.

Aşı

Aşılama

Aşılar içerdikleri mikro organizmalarla bağışıklık sistemini uyararak hücresel ve sıvısal bağışıklık yanıtı oluşturur. Böylelikle hastalık oluşmadan o hastalığa karşı direnç meydana gelecektir. Lakin şu unutulmamalıdır ki hiçbir aşı temsil ettiği mikro organizmanın kendisi kadar etkili bir etki oluşturamaz. Bu sebeple kalıcı ya da uzun süreli bir bağışıklık direnci için aşıların belli aralıklarla tekrarı olur.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız: 

bağışıklık, bağışıklığı destekleyen 5 yol, aşılama, hijyen kuralları, yeterli ve sağlıklı beslenme, spor, uyku, bağışıklığı güçlendirmek için ne yapmalı