Bağırsak sağlığınız için yoğurt yiyin

Sütten hoşlanmayan çocuklara yoğurt verilebilir. Yoğurt bağırsaklarda kalan besin maddelerinin çürümesini ve olumsuz bakterilerin üremesini önler.

Uzmanlar ‘her gün bir miktar yoğurt yiyerek bağırsak florasını dengeleyebilirsiniz ve bağırsaklara asıl yarayan yoğurdun suyudur‘ diyor. Bazı evlerde yoğurdun suyu atılıyor. Oysa bu su çorbaya konabilir, içilebilir ya da kek ve poğaça yaparken kullanabilir.

Bağırsakları temiz tutmak için her gün 4-5 çorba kaşığı yoğurt yemeliyiz. Yoğurt proteince de oldukça zengindir. Ayrıca yoğurtta, sütten daha çok miktarda kalsiyum vardır. Biliyorsunuz, kalsiyum kolesterolü yani kalp hastalıklarına yol açan kandaki yağı oranını düşürür. Hatta yoğurdun içinde kanseri önleyici özellik bulunduğu bile ileri sürülüyor.

Bir kitapta okumuştum; 100 yaşına gelmiş insanların günlük yediklerinin başında yoğurt geliyormuş.

Peki yoğurtla ilgili bunları biliyor musunuz?

* Antibiyotik alındığında bol miktarda yoğurt yemek gerekiyor. Çünkü antibiyotikler sindirim zorluğuna ve kabızlığa yol açar. Bu olumsuz etkiyi yoğurt engeller.

* Yoğurt gece yendiğinde bazı bünyelerde şişkinlik yapabilir. Sabah ve gün içinde yenmesi en sağlıklı olanıdır.
* Vücudumuzda kendi kendine sindirilebilen tek besin yoğurttur.
* Yağ yakma özelliği ile çabuk kilo vermemizi sağlar. Özellikle karın bölgesi yağlarının yakımında etkilidir.
* Nefes kokusunu önleyip, diş ve diş eti sağlığı açısından çok faydalıdır.
* Yoğurt yiyenlerin ciltleri daha parlak ve pürüzsüz olur.

İşte faydaları saymakla bitmiyor. 7 ‘den 70’e sofralarımızda yoğurdu eksik etmeyelim. Bu yaz günlerinde hem serinletici hem de çok faydalı yoğurttan bin bir çeşit yemekler yapıp sağlıklı ve uzun yaşamanızı diliyorum. Yaz sofralarının vazgeçilmezi cacığı da sakın unutmayın…
İyi pazarlar
Afiyet, bal, şeker olsun…

MUTFAK NOTLARI

* Çikolata sosu hazırlarken içine bir tutam tuz katın. Bu çikolata sosunun kokusunu daha da belirginleştirir. Çikolata sosun içine biraz kahve eklediğinizde ise tadının çok değişik olduğunu göreceksiniz.

* Sarımsakların daha çabuk ezilmesi için cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır.

* Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte patlicanları dilimleyin ve pilav yaparken içine katın. Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.

* Tavuk eti, et tahtası üzerinde kesilmemelidir. Siyah etten farklı olarak mikro organizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin mermer ya da plastik üzerinde kesilmesi gerekir.