B Vitamin Kompleksi ve Faydaları

B vitaminleri bir arada yer alırlar ve suda çözünebilirler.   B vitaminleri sinir sistemi, etkin sindirim ve ruh sağlığı üzerinde görevlidirler. Eksiklikleri durumunda ise klinik semptomlar görülebilir. Ancak vitamin desteği ile bu semptomlar geriye gider. Stres vücudun B vitaminlerine olan ihtiyacını arttırır. Unun öğütülmesi unda bulunan B vitamininlerinin yitimine neden olur.B Vitamini Faydaları

Peki B vitaminlerinin  görevleri nelerdir? Bu vitaminlerin eksikliklerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?

B1 (TİAMİN)

En önemi görevi enerji üretimidir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde görev alır. Yağdan alkolden ve karbonhidratlardan enerji oluşumuna katılır.

B1 Eksikliği: . Alkol kullanımı tiaminin etkisini kaybetmesine neden olur. Ciddi eksikliklerde beriberi denilen ölümcül bir hastalık oluşur. Beriberinin belirtileri kas güçsüzlüğü, bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvının vücutta birikmesi ve iştahsızdır. Hafif eksikliklerde depresyon, hafıza sorunları ve yorgunluk görülür.

Bulunduğu besinler: kepekli ekmek, kuru soya fasulyesi, maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık  tahıl,pirinç, patates, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 vitamini oksijen varlığında yağlar, proteinler  ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi görevinde düzenleyici rol alırlar.

B2 Eksikliği: B2 vitamininin en büyük kaynağı hayvansal besinlerdir bu nedenle eksiklik tehlikesi altında olanlar et yemeyenler yani vejetaryenlerdir. Eksikliğinde dudaklarda ağrı ve yanma görülebilir ve dil hastalıklarının ortaya çıkması beklenir. Gözlerde ise kaşıntı, göz hastalıklarına neden olur.

Bulunduğu besinler: tavuk, maya özü, buğday özü,kuzu ciğeri, buğday özü, süt,peynir, süt ve peynir.

B3(NİYASİN)

B vitamini grubundan bir vitamin olarak iki enzimin oluşmasında görev alır ve yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde çalışır.

B3 Eksikliği:  Bu vitaminin eksikliği durumunda ölümcül pelagra hastalığı gelişir. Pelagra hastalığın en önemli belirtileri sinir sistemi bozuklukları ve güneş gören deride simetrik yaralardır.Eksikliğin derecesinin daha düşük olduğu durumlarda, yorgunluk, depresyon ve hafıza kaybı görülür.

Bulunduğu besinler: kahvaltılık zenginleştirilmiş tahıl, ekmek, patates, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta…

Gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıkları bulunan insanlar B3 vitamin desteği kesinlikle kullanmaları önerilmez.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de niyasin gibi yiyeceklerden enerji üretilmesinde görev alır. Sinir sisteminde bazı hormonların çalışmasına destek olur, bağışıklık sisteminde yer alır. Bunun yanında ise böbrek üstü bezi fonksiyonlarında rol oynar ve antikorların üretiminde de çok önemlidir.

B5 Eksikliği:  B5 eksikliği hastalığa neden olduğu görülmemiştir. Eksiklik durumunda sadece yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü görülür.

Bulunduğu besinler :  Bira mayası, Maya özü, buğday kepeği, yumurta, fındık, tavuk ve zenginleştirilmiş tahıl..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Protein enzimlerinde önemli bir rol alır ve enerji üretimi, yağ metabolizması, hemoglobin üretimi ve merkezi sinir sistemi aktivitesinde görevlidir.

B6 Eksikliği:  Eksikliğinde burun, ağız ve gözler çevresinde pul pul kabuklu yağlı bir cilt oluşur. Beyaz kan hücrelerinde eksilmeler ve bir tip anemi oluşur. Bu vitaminin adet döneminde gerginliğin azaltmasında da ilaç destek olarak kullanılabilir.

Bulunduğu besinler: tüm hayvansal ve bitkisel besinlerde yeteri kadar vardır.

B12 (KOBALAMİN)

B12  kobalt içerir ve ölümcül anemiyi önleme yeteneği olduğundan dolayı ölümü önleyici faktör olarak bilinir. DNA sentezinde görev alır, özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde gereklidir.

B12 Eksikliği:  B12 eksikliği ölümcül anemiyi ortaya çıkmasına neden olur. B12 eksikliği belirtilileri çoğu zaman kendini gizler ve geriye dönüşü olmayan nörolojik hasarlara neden olabilir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti, , yumurta, maya özü.. B12 bitkisel besinlerde bulunmazlar.