Astım Hastaları Havuzlara Dikkat!

bebek-havuzdaHer hastalık insanı yıpratır ve yorar fakat uzun süreli olan yani alerjik reaksiyon gösterip insanı her zaman rahatsız eden hastalıklar bazen canından bezdirir; örneğin astım bunların en başında gelir. Peki, nedir astım; dış ortamda bulunan çeşitli alerjenler sigara dumanı, duygusal faktörler, egzersiz, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı solunum hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.

Hasta da ataklar dışında ve ataklar sırasında nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler vardır bu belirtiler hastadan hastaya değişiklikler gösterir. Ataklar genelde gece sabaha karşı ortaya çıkar kendiliğinden veya ilaç kullanarak geriler ve kaybolur ancak ataklar yine olacaktır. Tedavi görmemiş ya da düzenli tedavi görmüş olgularda zamanla atak hastalığı şiddeti artar.

Yaz döneminde olduğumuz şu günlerde astım hastaları için büyük risk taşımaktadır. Çünkü astım sıcak havalarda artıyor. Bu nedenle astım hastaları için en doğrusu deniz tatilleridir. Yüzme, tuzlu su buharı solumak tüm hava yolları için doğal bir ilaçtır. Kış boyu tıkanan enfeksiyonlarla mücadele eden hava yolları bunlarla rahatlayabilir ve kanallar tuzlu suyun etkisiyle açılır ancak havuz tam tersi bir etkiye sahiptir çünkü içinde bulunan klor astım hastalarının kriz riskini tetikleyebilir.

Astım hastası çocukların %90’nının ev tozuna karşı alerjisi olduğunu tatil için konaklama yapılacak yerlerin halı kaplı olmamasına dikkat edilmelidir ve hastaların anti alerjik yatak kılıfı gibi özel eşyaların tatil boyunca kullanılması gerekmektedir ve böylece ani gelişecek durumlar engellenebilir.