Aşırı terlemeden kurtulun

Kendinizi aşırı terleyen biri olarak adlandırmak için ise işte size bir ölçü: Eğer hiçbir şey yapmadan bile terliyor ve çok sık kıyafet değiştirmek zorunda kalıyorsanız işte bu aşırı terlemedir.

1)GERÇEKLER
Vücudunuzda bulunan 2-4 milyon arasındaki Ter bezlerinin çoğu ayak tabanı, avuç içi ve koltuk altlarında bulunur.  Hava sıcaklığındaki değişiklikler, hormonlar ve ruhsal değişimler bu bezleri aktif hale getirir ve sıcaklığı dengelemek için vücut harekete geçer. Siz terledikçe vücudunuz soğur.

2)TERLEMEYİ ARTIRAN ETMENLER:
* Aşırı terleme genetik olabilir.

* Stres ve endişe gibi faktörler bu ter bezlerini harekete geçirir ve terlemenize neden olur.

* Regl dönemlerinde hormonların salgısında görülen değişimler sonucunda terleyebilirsiniz.

* Acı biber gibi baharatlı yiyecekler ve çeşniler histamin salgılanmasına neden olur, bu maddeler kan içinde akarken vücudun ısınmasını sağlar ve terlemeye yol açar.

BASİT ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

* Derin ve uzun nefesler alarak kendinizi rahatlatmaya çalışın. Gergin olduğunuz anlarda bu yöntem işinize yarayacaktır.

* Vücut pudraları ıslaklığı emeceği için parlak ve kötü kokulu görüntüyü ortadan kaldıracaktır.

*Antiperspiran yani ter kokusu giderici ve terlemeyi azaltıcı deodorantlar kullanabilirsiniz. Ancak pudralı ve pudrasız olmak üzere iki kategoriye ayrılan bu ürünlerden kendinize ve cilt tipinize uygun olanını seçmelisiniz. Ağır kokulu olanlar ter kokusunu daha iyi bastırmak yerine cildinizi sıkacağından daha kötü bir kokunun ortaya çıkmasına neden olacaktır.