Artık dev bahçe marketimiz var

Ancak, açık havada bulunan mekânlarınıza da baharı yansıtmak isteyip de nerede alışveriş yapacağınızı kara kara düşünüyorsanız yolunuzu İstanbul’daki Alibeyköy’e çevirin. Çünkü Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla vatandaşların hizmetine açıldı.

AMSTERDAM GİBİ BİR İSTANBUL

300 bin metrekarelik bahçe markette doğa, bahçe, ağaç ve çiçeklerle ilgili tüm ürünleri bulabilmek mümkün. Türkiye’nin en büyük bahçe marketini açmaktan gurur duyduğunu söyleyen Topbaş, “İstiyoruz ki herkesin yaşamaktan mutlu olduğu ve gurur duyduğu bir İstanbul ortaya çıksın. Hayalimiz, İstanbul’un çevre illerin de desteğiyle Amsterdam gibi dünyaya çiçek ihraç eder bir konuma gelmesidir. Bu sayede şehrimizdeki 235 bin insan da çiçek üreterek ekmek yiyecek.” diye konuştu.

Bahçe Market’te doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkes, topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünler satışa sunuluyor. Bahçe market, 1.180 m2 ‘si kapalı, 4.000 m2 ‘si ise dekoratif bitkilerin olduğu açık satış alanı ile 300.000 m2 boylu ağaçlar, bitkisel toprak vb. ürünlerin bulunduğu açık satış alanına sahip. Bahçe Market’in bünyesinde ayrıca günde 500 m3 bitkisel toprak karışımı üretim kapasiteli 25 Bin m2’lik bir alanda toprak karışım tesisi de mevcut.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç AŞ tarafından açılan bahçe market, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da en büyük açık alan bahçe marketi olma özelliğini taşıyor. Ağaç AŞ’nin bugüne kadar binlerce sertifikalı bahçıvan yetiştirdiğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Bu bahçıvanların önemli bir bölümü iş sahibi oldu. Şimdi biz Ağaç AŞ ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’müzün ihalelerine sertifikalı bahçıvanlarımızın çalıştırılması ön şartını koyacağız. Böylece İstanbul’daki park ve bahçeler emin ellere teslim edilecek.” dedi.