Antidepresanlar düşük nedeni

Kanada’nın Montreal Üniversitesi bilim adamlarında Dr. Anick Berard’ın 5 bin 100 hamile kadın üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları, Canadian Medical Association Journal isimli tıp dergisinde yayımlandı.

Dr. Berard’ın araştırmasına göre, depresyon tedavilerinde venlafaksin etken maddeli andepresanlar kullanan hamilelerde düşük oranı yüzde 68’e kadar çıktı. Araştırma süresince, antidepresan kullanan kadınlardan 20 haftalık hamile olan 284 kişi de aynı nedenle düşük yaptı.

Mutluluk hormonu olarak da bilinen ve insan vücudunun dışında hiçbir ortamda üretilemeyen serotonin hormonunun geri kazanımına yardımcı olduğu kabul edilen venlafaksin etken maddeli anti depresanlar, depresyon tedavilerinde ilk sırayı alıyor.

Doğumdan sonra da hassas olan bebeklerin tüm sistemleri anne karnındayken ilaçlara ve kimyasallara karşı daha duyarlıdır. Hamilelik döneminde sıkça rastlanılabilecek ruhsal bunalım durumlarında hemen ilaç almak yerine organik beslenerek ve rahatlatıcı doğal ürünler kullanarak stresten uzak kalmayı başarabilrisiniz