Altın çilek neden yararlı

Yer kirazı, inka eriği, güvey feneri olarak ta bilinen altın çilek, içerdiği biyoaktif bileşikler vesahip olduğu kendine has koku, renk, parlaklık ve aroma nedeni ile özellikle Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde çok fazla rağbet gören bir meyvedir.

KUVVETLİ BİR ANTİOSKİDANDIR

Altın çilek meyvesinin toplam şeker içeriği diğer meyvelere oranla düşüktür. A, C, B ve K1vitaminlerini yüksek oranlarda barındırmaktadır.İçerdiği vitanolidlerin ve fenol bileşiklerinin kuvvetli antioksidan özelliğinin olduğu, yüksek diyet lif, karoten ve potasyum içeriğine sahip olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu özelliklerinden dolayı, altın çileğin insan sağlığı açısından faydalı olduğu göz ardı edilemez.

PEK ÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Birçok Güney Amerika ülkesinde altın çilek bitkisinin kök ve yapraklarının idrar yolları iltihaplanmaları, deri hastalıkları, verem, şeker ve kalp hastalıklarının tedavisinde halk tarafından kullanıldığıda belirtilmektedir.

ÜLKEMİZDE DE TARIMI YAPILMAYA BAŞLANDI

Anavatanı Güney Amerika olan bu egzotik meyvenin bazı Afrika ve Asya ülkelerinde de kültürü yapılmaktadır. Son dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda altın çileğin ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri gibi ılıman iklim koşullarında ekonomik olarak yetiştirilebileceği belirlenmiş ve çiftçilerimize alternatif bir ürün olarak sunulmuştur.

ALTIN ÇİLEK HAPI MEYVESİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Ülkemizde, yüksek fiyatı nedeni ile iç pazarda genellikle lüks tüketime yönelik bir gıda olarak yer edinen ve genellikle otellere ve büyük marketlere pazarlanan altın çileğe olan talep oldukça düşüktür.Bu düşük talep, son zamanlarda altın çilek içerdiği iddia edilen zayıflama haplarının ölüme neden olduğuna dair basında çıkan haberler ile daha da düşmüştür.

HAPIYLA MEYVESİNİN HİÇ BİR İLİŞKİSİ YOK

Altın çilek meyvesinin piyasada satılan ve altın çilek içerdiği iddia edilen zayıflama haplarıyla bir ilgisi olmadığını düşünüyoruz. Kaldı ki, altın çileğin veya altın çilekle üretilen ürünlerin zayıflama kürlerinde kullanımı ve olumlu sonuçların varlığına dair bilimsel literatürde yayınlanmış bir veriyerastlanmamıştır. Bu olumsuz haberlerden dolayı tüketiciler arasında altın çilek meyvesine karşı bir güvensizlik oluşmuştur. Altın çilek üretimi yapan çiftçilerimiz de bu durumdanmağdur olmuşlardır. Bu nedenle, halkımızı altın çilek içerdiği iddia edilen haplar konusunda uyarıyorve bu meyvenin ya taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.