Altın çilek mucizesi

Güney Amerika orijinli bu meyven physalis türünde olup, yenmeyen çeşitlerinden olan ve güveyfeneri olarak adlandırılan tipi çevre düzenlemelerinde kullanılıyor.Kendisini kılıf gibi saran kaliks denilen yapraklara sahip bu meyvenin özellikle kabuğunun çok lezzetli olduğu söyleniyor.

Egzotik bir meyve olan altın çilek ya da yer kirazının yenmeyen formu Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişebildiği gibi, yenilen yer kirazı ise özellikle Mersin’in Silifke ilçesinde ve devlet desteği ile yetiştiriliyor. Ülkemizin birçok bölgesinde de deneme ekimi yapılan altın çilek, bu bölgelerde de başarılı sonuçlar vermeye başlamış durumda.

Kilosu ithal edildiğinde yaklaşık 175 TL. olan kirazın yerli üretimden sonra 25 TL. ye kadar düşeceği de varsayılanlar arasında.

Peki, altın çileğin yararları neler?

Ürün öncelikle yüksek bir ORAC rakamına sahip. ORAC’ın antioksidan ölçü birimidir. Yanı sıra B vitaminleri, C vitamini ve karoten açısından da zengin bir meyve. Antioksidan özelliği ile öncelikle vücuttaki serbest radikallerin atılmasında faydalı bu ürün dolayısı ile kalp – damar hastalıkları, kolesterol, kansere karşı koruma sağlıyor.

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarken yine aynı özellik uzun süre tok tutmaya da yardımcı. Bu sayede açlık hissini azaltarak kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Dünyada genellikle yemek dekorasyonu ve süslemelerinde kullanılan, taze tüketilen bu meyvenin reçelinin de çok lezzetli olduğu verilen bilgiler arasında. Kurutulmuş olarak da satışa sunulan altın çilek önümüzdeki günlerde daha da artan bir talebe neden olacak gibi görünüyor.

Altın çilek nasıl tüketilmelidir?

Altın çilek yabancı ülkelerde meyve kurusu olarak yenildği gibi altın çilek reçeli , pasta malzemesi ve puding aroması olarak ta kullanılmaktadır. Altın çilek meyvesi nemsiz ve soğuk ortamda saklanmalı ve fazla bekletilmeden tüketilmelidir. Üzüm kurusu kullandığınız pastalar, tatlılar ve yemeklerde altın çileği de kullanabilirsiniz.

Enerji : 335 kcal
Lif : 32 gram
Yağ : 2,5 gram
Karbonhidrat: 66 gram
Protein : 16 gram
Kalsiyum : 9 gram
Fosfor : 40 miligram
Beta Karoten: 72 miligram
Tiamin : 0.11 miligram
C Vitamini : 8 miligram
Niasin : 2.8 miligram