Alkol vücuttan ne kadar zamanda atılıyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, erkekler günde 30 gramdan fazla, Kadınlar günde 25 gramdan fazla alkol almamalıdır. Türkiye’nin klasik içkisi rakıdan bahsedelim. Rakının saf alkol miktarı yüzde 42’dir. Türkiye ekonomisinin etkisiyle genelde akşamları ‘bir ufak’, yani 35 cl. alkol içenler, 147 gram saf alkol alır. Bu bilgilere göre, her gün bir ufak içmek Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinin çok üzerinde.

Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Gürakar’a göre, hem karaciğere hem cebe daha az zarar vermek için bir ufak rakı haftada beş günde tüketilmek gerekiyor. En iyisi pazartesi, salı, perşembe, cuma ve cumartesi günleri içip çarşamba ve pazar günleri karaciğere dinlenme fırsatı vermektir.

Bir de alkol alanların, alkolle birlikte proteinli gıdalar (et, peynir, yoğurt, yumurta, balık gibi) tüketerek kısmen de olsa karaciğeri korumaları gerekir. Çilingir sofrasına, adet olduğu üzere beyin ve karaciğer türü fazla kolesterol içeren tavalar da ilave ediliyor. Bunlar doğru değildir. Alkolü zararsız hale getirmek için karaciğer saatlerce çalışır (hatta 1 gün) ve çok yorulur. Rakı içenin karaciğerini koruması gerekir.

HANGİSİNDE NE KADAR ALKOL VAR?

Birada saf alkol yüzde 4-5 oranındadır. Bir şişe (yarım litre) 20-25 gram saf alkol içerir.

Viskinin kuvvetlisi yüzde 47 alkol içerir.

Şarapta bu oran yüzde 10’dur. Alkol yasak değil ancak bilinçli yani dengeli içilmeli. Hatta ara sıra işi çok ileri safhaya getirmeden karaciğer hastalıkları konusunda bir uzmana gidip organın enzim değerleri, büyüyüp büyümediği ve yağlanıp yağlanmadığı kontrol edilmelidir.

Alkolü yasaklamak da doğru değildir. 1920’li yıllarda Amerika’da alkol yasaklandığı zaman karaciğer sirozu sayısı azalmışsa da kaçak alkol kullananlar arasında ölüm vakaları görüldüğü için tekrar serbest bırakılmıştır.

İŞTE ETKİLERİ:

1. Alkol vücutta karaciğer gibi hayati organları tahrip ediyor. Organlardaki hasarlar hepatite hatta siroza kadar ilerleyebiliyor.

2. Kalpte miyokard adalesini etkiliyor, kalp yetmezliğine yol açabiliyor.

3. Sinir sistemini etkiliyor.

4. Pankreasa, mideye zarar veriyor.

Dr. Gündüz Tezmen