Alkol ve sigara horlama nedeni

Sakarya Ada Tıp Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, alkol ve sigaranın dil ve boğazdaki kasların gerginliğini azalttığını ve horlamaya sebep olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Cevdet İzmirli, yaptığı açıklamada, sigara ve alkolün zararları ile ilgili son yapılan çalışmaların, bu ikilinin insan sağlığına bilinenden daha büyük zararı olduğunu belirtti. Alkol ve sigaranın kulak, burun ve boğazda da ciddi hasarlar meydana getirdiğini vurgulayan İzmirli, yapılan araştırmaların alkol ve sigaranın dil ve boğaz kaslarının gerginliğini azalttığını ve bunun bir sonucu olarak horlamaya sebep olduğunu kaydetti.

UYKU DÜZENİNİ BOZUYOR
Horlamanın da uyku düzenini bozduğunu ve sağlıklı bir uykuyu hayal kıldığını vurgulayan İzmirli şu bilgileri verdi: “Solunum yapıldığında hava boğazınızdan geçerek akciğerlere ulaşır. Dil ve boğaz kasları güçlü olursa uykudayken nefes almak o kadar kolaylaşır. Ancak alkol ve sigara dil ve boğaz kaslarını zayıflatır. Kasların zayıflaması da rahat nefes almayı engeller ve sonuçta horlama ortaya çıkar. Horlamada kalp ritmini bozar, tansiyonu yükseltir ve kalp büyümesine sebep olur. Yani kişi kalp hastası olur.”

2 YIL ÖMÜRDEN ÇALIYOR
İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada horlayanların, eşlerini rahatsız ettikleri ve 2 yıl ömründen çaldıklarının belirlendiğini vurgulayan İzmirli, “Güzel ve derin bir uyku ancak bedenin sağlıklı olmasıyla mümkündür. Bedeni sağlıklı tutmak için alkol ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir. Ayrıca sadece kendimizi değil, ailemizi de düşünmek zorundayız. Horlama ciddi bir sağlık sorunu olması yanında aile bireylerini de büyük rahatsızlık veren bir sosyal sorun olarak ta karşımıza çıkabiliyor. Horlama yüzünden boşanan eşler bile var.“ diye konuştu.