Albert Einstein’ın annesi Pauline Einstein

Einstein 1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli, güzel sanatlara ilgili ev hanımı Pauline Einstein’dı. Einstein’a 5 yaşında keman dersleri aldırdı.

Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu. Einstein 14 Yaşında, 1893 Okulu hiçbir zaman sevemedi.

Gerçekten de, genç Einstein’ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan belirttiği gibi, okulda değil başka yerlerde atılmıştı: “Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisi.Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!”

Annesi onun eğitimiyle yakından ilgilendi. Bazı nedenlerle oğlundan bir süre ayrı kaldı, eşinin işleri bozuldu. Düzeldiğinde de eşinin sağlığı bozulmuştu ve kocasını kaybetti. Ev işlerine yardımcı olarak işte çalıştı. Kansere yakalandı ve Albert Einstein ile yeğeni eşi Elsa’nın yanında öldü.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN >>