Aktif sosyal yaşam sırları

Kendinizi yeni ilişkilere açın

Belli bir yaşa geldikten sonra çok daha iyi anlıyorsunuz ki, arkadaşlık ilişkisi kurabilmek, doğru arkadaşı bulabilmek pek de kolay değil. Eskiden arkadaşlık kurabilmek çok daha kolayken, ileride insanlar yeniliklere pek açık olmaz; dolayısıyla yeni arkadaşlara da. O yüzden kendinize yeni arkadaşlarla tanışmak durumunda kalabileceğiniz ortamlar yaratın. Örneğin bir hobi kursuna gidin veya ilginizi çeken atölye çalışmalarına katılın. Burada ister istemez sizinle aynı zevklere sahip yeni bir arkadaş bulacaksınız.

Dostluğa önem verin

Çocukları kursa götüreyim, evin işlerini halledeyim, işteki toplantıma hazırlanayım, ailemle görüşeyim, market alışverişine çıkayım, eşime vakit ayırayım, bakımımı yapayım derken bazı şeyleri ihmal ediyor olmamız çok normal. İhmali bir yana bırakın; onca koşturmanın arasında yaşanabilecek stresin dozunu düşünün. O yüzden pudra.com olarak, neredeyse yapacağınız bir meditasyon kadar etkili olabilecek arkadaş buluşmalarını ruhsal sağlığınız için ihmal etmemenizi öneririz. Arkadaşlarınızla buluştuğunuzda edeceğiniz sohbetler, zihninizi öyle rahatlatacak ki! Üstelik o saydığımız tüm işlerinizi çok daha motive bir şekilde yapacaksınız.

İyi bir dost olun

Gerçek bir dost, iyi bir arkadaş olmanız için öncelikle “iyi bir dost”un ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. İyi bir dostluk ilişkisinin temelinde alış ve verişin yattığını hiç unutmayın. Değer vermek, saygı duymak, özen göstermek ve vakit ayırmak arkadaşlık ilişkilerinde çok önemlidir.

Anneler! Kendinizi suçlu hissetmeyin

Bu önerimiz de annelere! Çünkü biliyoruz bazı anneler arkadaş buluşmaları yaptıklarında çocuklarına vakit ayırmıyormuşçasına kendilerini suçlu hissedebiliyorlar. Halbuki bu çok yanlış bir inanış. Eğer çocuğunuz bu konuda en ufak bir sıkıntı yaşıyorsa, onlara kız arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakitler sayesinde çok daha iyi bir anne olduğunuzu açıklayabilirsiniz. Hiçbir zaman kendinize, arkadaşlarınızla birlikte kendinize ayırdığınız vakitler için kendinizi suçlu hissetmeyin. Bunun size çok daha faydalı olduğunu her zaman aklınıza getirin.

Gönüllü olun

Hem bakış açılarınızı, hem insan ilişkilerinizi, hem de zihninizi en olumlu etkileyecek aktivitelerden biri de şüphesiz gönüllü aktivitelerdir. Bu, hayvan haklarını korumak adına bir kurumla da olabilir, bir huzurevinde yaşlılarla ilgilenmek de… Sosyal sorumluluklarınızı yerine getirmeniz sizin ev onlar için çok iyi olduğu kadar; sosyalleşmeniz için de önemli bir yoldur.

“Küçük” konuşma sanatı

Sosyal yaşamınızda “küçük” konuşmanın önemi “büyük”tür. Küçük konuşma nedir, önce onu açıklayalım. Öncelikle ortamdaki korkularınızı aşın ve kendiniz olun. Ardından karşınızdaki kişi veya kişilere samimi (ama dozunda) bir gülümsemeyle bakın. Şimdi onunla konuşmaya hazırsınız. Ona sorular sorun ve yanıtlarını sabırla dinleyin. Dostlukta dinlemenin önemi büyüktür. Bu yüzden siz küçük konuşarak, öncelikle arkadaşınıza kulak verin.