Akne Psikolojik Problemler Yaratabilir

Özellikle ergenlik döneminde kabus haline gelen halk arasında sivilce olarak tabir ettiğimiz akne, ergenlik dönemi bitse dahi izlerini bırakarak hatırlamamıza neden oluyor. Dermatoloji Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Mete Baba akne izleri gençlerin okul başarısından sosyal yaşamına kadar etkilediğini ve hatta sosyal yaşamı zorlaştırdığını söyledi.

Akne izlerini yok etmek için tedaviye başlamadan önce, yüz ve sırt bölgesindeki sivilcelerin tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mete Baba, aktif aknelerin biran önce tedavi edilmesinin akne izlerinide en aza indirilceğini söyledi. Ayrıca her iz için farklı uygulama tekniğinin olduğunu, deriden kabarık olanlar ve deride çukurluk oluşturanlar olmak üzere akne izlerinin iki farklı gruba ayrıldığını ekledi. Her izin tedavisinin farklı olduğunun ve akne izi tedavisinin zaman aldığı konusunda hastanın bilgilendirilmesi gerektiğini de ekledi.

Akne İzleri için Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. Mete Baba akne izleri tedavisinde kullanılan yöntemlerin; dışarıdan sürülen kremler, deriyi soyma, deride çöküklüğe yol aşan deri altı bağların iğneyle koparılması, kabarıklıkların içine kortizon enjeksiyonu, çukur bölgenin cerrahi yöntemler ile alınması, hastanın beyaz kanının deri altına uygulanması, çukurların dolması ve kollajen sentezinin uyarılması için deriye farklı uzunluklarda iğnelerin batırılması, dolgu enjeksiyonu ve lazerin başlıca tedavi yöntemleri arasında olduğundan bahsetti.

Ayrıca uzman olmayan doktorlar konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Mete Baba, günümüzde en sık gözlenen yanlışın sadece bir tedavi yöntemi ile tüm akne izlerini yok edebileceğini söyleyen uzman olmayan kişilerce yönlendirilmesi olduğunu söyledi. Bu nedenle hastanın tedavi yöntemlerini nerede nasıl uygulanacağını bilen uzmanlar tarafından tedavi edilmesini ve bu şekilde tedavinin başarısının artacağını ve de olası olumsuzluklar en aza inecektir dedi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

akne, sivilce, akne tedavisi, sivilce tedavisi, akne oluşumu, sivilce oluşumu, akne izi, akne izi oluşumu, akne izi için tedavi yöntemleri