Ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Nefesimiz neden kokar?

Bazı insanlar dişlerini sürekli fırçalasa dahi kötü kokan nefeslerinden kurtulamazlar. Çünkü problem dil ve boğazda yatmaktadır. Sorun dişler ve diş etlerinden çok daha derindedir. ağız içerisindeki bakteriler oksijene erişemediğinde sülfür salgılamaya başlarlar. Bu sorun yemek yediğinizde, alkol aldığınızda veya uzun süre ağzı kapalı tuttuğunuzda ortaya çıkar. Yani ayak kokusuyla çok benzer bir sebebi vardır. Ayrıca sarımsak ve soğan yediğinizde de ağzınızın kokması yine sülfür salgılanmasıyla ilgilidir.

Alınabilecek önlemler

Ağız kokusuna karşı bir kaç basit önlem alabilirsiniz. Gün boyu su içmek, klor dioksit içeren ağız gargaraları kullanmak ve maydonoz gibi oksijen açısından zengin besinler tüketmek faydalı olacaktır.

Çiğneyeceğiniz sakızın şekersiz olmasına özen gösterin. Örneğin naneli sakızlar hem kötü kokuyu kamufle eder, hem de tükürük salgılanmasını arttırır. Tükürük kötü kokuya karşı en büyük silahtır.

Ağız kokusuna karşı en etkili besin maddelerinden biri de tarçındır. Çünkü tarçın ağız içerisindeki bakterilerin sayısını azaltır.

Bir dilim ekmek kötü ağız kokusuna karşı yardımcınız olabilir.

Daha ciddi bir sorun olabilir

Kronik ağız kokusu halitosis adıyla bilinir ve 90 milyon civarında insan bu hastalığa sahiptir. Halitosis söz konusu ise bu yöntemler de işe yaramayacaktır. Kötü ağız kokusu aynı zamanda çürük diş veye diş eti hastalıklarının da habercisi olabilir.

MİLLİYET