Afrodizyak mönü

İLK SIRADA ÇİKOLATA VAR

Afrodizyak yiyeceklerin de tıpkı diğer yiyecekler gibi hayatımızın bir parçası olduğuna bakarak cinselliğin de hayatımızın bir parçası olduğunu çıkarmak mümkün. Afrodizyak yiyeceklerin başlıcalarına kısaca bir bakalım, Afrodizyak etkisi artık herkes tarafından bilinen çikolata var ilk sırada. Sade ama bir o kadar da tutkulu olan çikolata… Pek kimsenin bilmediği bir afrodizyak da yoğurt. Kalsiyum deposu olan yoğurt afrodizyak olmasının yanı sıra midenin ve kemiklerin de dostu.

Kokusu da adı kadar asil olan lavanta da afrodizyak etkisi güçlü olan şeylerden biri. Saymamız gereken bir başka afrodizyak da yorgunluğa da derman olan tane karanfil. Sıradaki afrodizyak ise şekil itibariyle de insan vücuduna çok benzeyen ginseng. Melekotu da afrodizyak etkisiyle dikkat çeken bir başka bitki. Ama onu daha çok kalp rahatsızlıklarına verdiği şifayla tanıyoruz. Kan dolaşımını hızlandıran ve enerji seviyemizi yükselten bütün bitki çaylarının aynı zamanda afrodizyak olduğunu da söyleyelim.

İSTİRİDYE SPERM SAYISINI ARTIRIYOR

Hepimizin pek severek tükettiği ve salatalarımızdan eksik olmayan rokanın da afrodizyak bir yiyecek olduğunu unutmayalım. Roka aynı zamanda müthiş bir C vitamini deposu. Yemeklerimizin vazgeçilmezlerinden biri olan maydanoz, cinsel isteği arttırıcı etkisiyle de dikkat çekici.

İçerdiği çinko nedeniyle sperm sayısını arttıran istiridye, aynı zamanda mikroplara karşı dayanıklılığımızı da arttıran bal, yine çinko ve protein bakımından çok zengin olan hindi eti, iyi bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra oksitlenmeyi de önleyen kereviz de saymamız gereken diğer afrodizyaklar. Sınırlı sayıdaki satıra ancak bu kadarı sığabiliyor afrodizyak yiyeceklerin. Daha niceleri var belki de keşfedilmeyi bekleyen. Biz aralarından birkaçını seçip size afrodizyak bir mönü oluşturmaya çalıştık. Afiyet olsun.

 CEVİZLİ MUHAMMARA

8 kişilik 10 dakika

Malzemeler

250 gr ceviz içi
1 diş sarmısak
1 dilim bayat ekmeğin içi (tost ekmeğinin içi de kullanılabilir)
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
2 yemek kaşığı nar ekşisi (limon suyu da kullanılabilir)
6 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz, toz kimyon

1- Sarmısak ve cevizler robotta yapış yapış oluncaya kadar, uzun süre çekilir. Ekmek içi katılıp tekrar çekilir.
2- Domates ve biber salçası, nar ekşisi, (limon suyu da kullanılabilir) tuz ve kimyon çekilmiş cevize eklenip robotta çekilir.
3- Zeytinyağı da azar azar ilave edilip karışım hamur gibi toplanmaya başlayıncaya kadar karıştırılarak çekilir.
4- Gerekli kıvam yakalanınca bir kavanoza aktarılıp buzdolabında saklanır. Kızarmış ekmek dilimleri ya da çıtır krakerler üzerine koyulup aperatif olarak servise sunulur. Üzeri incecik kıyılmış maydanozla süslenerek ikram edilir.

İstenirse küçük bir soğan rendelenip suyu sıkıldıktan sonra bu karışıma ilave edilebilir. Muhammaranın lezzeti artacaktır.