Adet dönemi öncesi sendromu

Premenstruel Sendrom

Nedensiz sinirlendiğiniz, tatlı yeme isteği duyduğunuz, dikkatinizi toplayamadığınız ya da aniden kilo aldığınız, kendinizi sebepsiz yorgun ve hüzünlü hissettiğiniz zamanlar oluyordur mutlaka. Premenstrual sendrom (PMS) adı verilen adet öncesi sendromun hepimizde yarattığı doğal sonuçlar bunlar. Konuyla ilgili genel bilgileri Uzman Dr. Başak Direm’in hazırladığı icerikle bu sayfada bulabilirsiniz.

PMS – Premenstruel gerilim sendromu nedir?

PMS; genellikle hemen adet dönemi öncesinde başlayıp, adetle birlikte sona eren bir grup fiziksel ve/veya psikolojik sıkıntı ve şikayetin toplamına verilen isimdir. Ancak önemli olan bu durumun dönemsel olmasıdır. Bu dönemde görülen 150 değişik belirti tanımlanmakla birlikte, 4-5 tip şikayet diğer belirtilere oranla daha sıklıkla hissedilir. Bazı kadınlarda 1-2 gün süren hafif sinirlilik, gerginlik ve yorgunluk hissi olurken, bazı kadınların bu dönemlerde günlük yaşam kalitelerini etkileyen şikayetleri olabilir. PMS tanısında önemli olan şikayetlerin belirtilen dönemde sıklıkla devam etmesidir. PMS’in nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; sosyal, psikolojik ve medikal nedenlerinin bir birleşkesi olduğu söylenebilir.

PMS – Belirtileri nelerdir?

PMS belirtilerine, ergenlik donemiyle yeni tanışan kızlarda daha az rastlanırken, ilerleyen süreçte 30’lu, 40’lı yaşlarda daha sık rastlanmaktadır. PMS şikayeti olan kadınların büyük çoğunluğunda ortak bulgu, vücütta su tutulmasıdır. Bunun yanında ani kilo alma, açlık hissi ve artan iştah, el ve ayaklarda şişme, gögüslerde hassasiyet gibi durumlara da sıklıkla rastlanmaktadır.

Bu dönemde sıklıkla rastlanan şikayetler:

Duygusal;

     Çabuk sinirlenme
     Nedensiz kaygı
     Yalnızlık hissi ve insanlardan uzaklaşma isteği
     Mantıklı düşünememe, reflekslerde yavaşlama
     Uykuya dalmada zorluk
     Konsantrasyon bozukluğu, dikkat dağınıklığı

Fiziksel;

     Kendini yorgun hissetme
     El ve ayaklarda şişkinlik
     Gögüslerde hassasiyet
     Uyku düzenindeki değişiklikler
     Migren, baş dönmesi
     Ergenlik sivilceleri, allerjik döküntülerde artma
     Astım, burun akıntısı
     Sinuzit, seste değişiklik, boğaz ağrısı, farenjit

PMS – Tedavisinde neler yapılabilir?

PMS tanısında önemli olan şikayetlerin sıklıkla görülmesidir. PMS belirtilerinin hafifletilmesi ya da giderilmesi icin, psikolojik sorunların çözümü, uygun diyet, gevşeme teknikleri ve gerekirse bazı ilaç ve vitamin takviyeleri yardımcı olabilir.
Bu dönemde; az tuzlu, yağsız ve az şekerli veya kompleks şekerler içeren bol lifli gıdalarla beslenmeye çalışılmalıdır. Kafein icerikli ürünlerin tüketimi azaltılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılması bu dönemde karşılaşılan sıkıntıların hafifletilmesi icin önem taşımaktadır.
Şikayetlerin sıklık kazanması ya da yaşam kalitesinin etkilenmesi durumunda mutlaka bir hekime danışılmalıdır.