Aç kalmadan kilo vermenin 4 yolu

 

 Zayıflamak denilince insanların aklına öğün azaltma ve açlık geliyor. Oysa ki aç kalarak değil zayıflamak, sadece kendimize işkence çektiriyoruz.Sağlıklı bir diyet için aç kalmadan, aksine yemek yiyerek zayıflamanın doğru olduğunu belirtiyor. İşte uzmanlarin sürekli uzerinde durduğu kilo vermenin 4 kolay yolu.  

1) HIZLI YEMEYİN

Yemeği ne kadar hızlı yerseniz o kadar çok yersiniz. Bu yüzden yavaş yemeyi kendınızıe alışkanlık edinin. Yemek yerken kendınıze belirli bır süre tanıyın fakat bu süre an az 20 dakika olsun.Ayrıca porsiyonlarınız mutlaka küçük olsun. Çatalınızı ve kaşığınızı küçük kullanmanız size yardımcı olacaktır.Bu kilo vermenide en önemli ve etkili alışkanlıklardan bir tanesidir. Küçük porsiyonlar ve yavaş yemek sizi doymuş hissetmenizi sağlayacaktır. 

2) SEBZE TÜKETİMİNİ ARTTRIN

 Lif bakımından zengin olan sebzeler, daha çabuk doymanızı sağlayacaktır. Fakat sebzeleri pişirirken çok fazla yağ kullanılmaması gerekiyor. Akşam yemeklerinde birden fazla sebze yemeği yapmanız işinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü çeşit fazlalığı sizi daha fazla sebze yemenızı sağlayacaktır. Yağ sosları yerine limon kullanarak sebze yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz.
 

3)YETERLİ VE KALİTELİ UYUYUN

Yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkan bir diğer konu ise uyku. Yeterli ve kaliteli uyuyan kişiler daha kolay kilo verebiliyor. Fakat uzmanlar bu durumun kişiden kişiye değişebileceğini belirtiyorlar. Ancak sağlık bir uyku gün içinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ve psikolojik nedenlerden dolayı atıştırmalardan sizi uzak tutacaktır. 

4)HER GÜN 20 DAKKA EGZERSİZ YAPIN

Her gün 20 dakika egzersiz kilo vermenize yardımcı olacak ve yılda 4ila 5 ilo vermenize yardımcı olacaktır. 1,5 km yürüyüş, çiçek dikme, bahçe işleriyle meşkul olma ve 30 dakka ev temizliği  gibi benzer hareketleri her gün yaparak zayıflamaya bir adım daha yaklaşın