A Vitaminin Faydaları Nelerdir

A vitaminiA vitamini cilt güzelliği ve göz sağlığında en önemli rolü oynayan vitamindir. Sağlıklı gözler ve güzel bir cilt istiyorsanız A vitamini alımınıza dikkat etmeli ve A vitamini içeren besinleri tüketmelisiniz. Bu besinler ; kuzu ciğeri, havuç, yeşil renkli sebze ve meyveler, süt, margarin ve tereyağıdır. Bunun dışında da bir çok besin maddesinde çekinik olarak bulunmaktadır.

A vitamini vücutta özellikle gece görüşünü sağlayan pigmentlerin oluşumunda rol oynar. Öyle ki güçlü bir A vitamini eksikliği, gece körlüğüne neden olur. Ayrıca solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar, cilt ve mukoza sağlığında rolü büyüktür. Cenin gelişiminde en önemli vitamindir.

Hafif şiddetli A vitamini eksikliği solunum yollarında enfeksiyona karşı hassasiyet yaratır, cilt problemlerine neden olur ve göz problemlerine yol açar. Eğer eksiklik şiddetlenirse göz problemleri ciddileşir, gece körlüğü hatta körlük oluşabilir. Günümüzde her bir milyon çocuğun dörtte biri A vitamini eksikliği nedeniyle kör olmaktadır.

A vitamini yağda çözüldüğü tespit edilen ilk vitamindir.  A vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğundan yağ emilim sendromu yaşayanlarda, a vitamini eksikliği görülebilir.  Vejetaryenler özellikle katı vejetaryenler, yakın zamanda ateşli hastalık geçirmiş olanlar, yağ emilimi sıkıntıya sokan antibiyotik ve ilaç kullananlar, şeker hastaları da A vitamini eksikliği görülebilecek gruplardır.  A vitamini eksikliği yaşanlar, a vitamini içeren yiyeceklerin olduğu bir beslenme programıyla ve multi-vitamin destekleriyle semptomlardan kurtulabilir.