5 milyon kadına Coca Cola’dan iş fırsatı

Mehmet Ali Ergün – Atlanta
Dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola 126’ncı yılına iddialı bir hedefle giriyor. Türkiye’de 1964’ten beri faaliyet gösteren Coca-Cola Türkiye, sistemdeki 200 ülke arasında 12. sırada yer alıyor. Coca-Cola Türkiye, Coca-Cola sistemine en çok yönetici transfer eden (46 Türk Yönetici) ülkelerden biri olmasıyla da biliniyor. O yöneticilerin en tepesindeki isim olan Coca-Cola’nın küresel Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’le şirketin Atlanta’daki merkezinde görüştük. ‘Tüm dünya onu Coca Cola’nın başındaki Türk’ olarak tanıyor… Şirketin aslında global düşünen yerel bir şirket olduğunu söyleyen Kent ‘İşimiz içinde bulunduğumuz toplumların gelişimine bağlı, bu da iş yapma modelimizi şekillendiriyor’ diye konuştu.

1 MİLYAR $’LIK 15 MARKA

Kent şöyle devam etti: ‘Coca-Cola Şirketi’nin 500’den fazla markası var, ürünlerimiz her gün 1.7 milyar defa insanlarla buluşuyor. Her birinin değeri 1 milyar doları geçen 15 tane markamız var.’ Önümüzdeki 5 yılda 25 milyar dolar yatırım yapacaklarının da altını çizen Kent ‘Daha yeni başlıyoruz. Coca-Cola’yı 1886 yılında bulan John Pemberton kadar enerjiğiz. Ciromuzu 2020’ye kadar ikiye katlayacağız. 125 yılda yarattığımızı önümüzdeki 10 yılda tekrarlayacağız’ dedi.

Söz dönüp dolaşıp Türkiye’ye geliyor

MUHTAR Kent’e ‘Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin tepesindeki Türk” olmasının nasıl bir şey olduğunu da sorduk. Muhtar Kent ‘Kendimi benden sonra gelecekler için bir yol açıcı olarak görüyorum” dedi ve ekledi: ‘Bence Türkiye’nin tanıtımı açısından en önemli unsurlardan biri Türklerin bu tür görevlere gelmesi. Ben nereye gidersem gideyim, hangi gazeteciyle konuşsam ya da TV programına çıksam söz ya başında ya sonunda Türkiye’ye geliyor. Bu ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli.’

Afrika’da su taşıyan kadınlara iş olanağı sağlayacağız

Muhtar Kent 2020 yılı hedefleri arasında 5 milyon kadına iş olanağı sağlamanın da yer aldığını söyledi. Buna göre Coca-Cola örneğin Afrika’daki su projelerine destek verecek. Su taşımakla uğraşan kadınlar önce suya kavuşturulacak. En büyük uğraşlarından kurtulan kadınların mikro krediler ile iş kurması sağlanacak. Toplantıda Coca-Cola’nın Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı John Farell de bir konuşma yaptı. Dünya çapında 700 bin çalışanları olduğunu belirten Farell dünyadaki 4. büyük işveren olduklarını söyledi.

Google 125 yıl sonra konuşsun

Muhtar Kent’le sohbetimizde söz dönüp dolaşın marka değerlerine geldi… Sanal alemdeki ‘marka değerlerinin’ kendilerini geçmesinden hiç rahatsız olmadıklarını söyleyen Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, ‘Bu şirketleri 2-3 yıllık performansa bakarak değerlendirmemek lazım. 125 yıl sonra haala en tepede olmak kolay mı? 125 yıl sonra bu şirketler hangi noktada olacak acaba’ diye konuştu.

Ekonomik güç yer değiştiriyor

2020’de ‘200 milyar dolar ciro’ hedefini belirlerken bazı dinamiklerin göz önüne alındığını vurgulayan Kent, bu hedefin ulaşılabilir olduğuna da dikkat çekti. İşte Muhtar Kent’in ağzından o dinamikler:
TÜM dünyada ekonomik orta sınıf büyüyecek. 2020’ye kadar orta sınıfa 800 milyon -1 milyar kişi eklenecek.
EKONOMİK güç yer değiştirecek. Refahın %60’ı gelişmekte olan ülkelerden gelecek. Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya’nın yanı sıra Endonezya, Türkiye, Meksika gibi ülkeleri sayabilirim.
TÜKETİCİLER artık şirketlerin sadece kaliteli üretim yapmasına değil, aynı zamanda hangi değerleri temsil ettiğine de bakıyorlar. İş yapabilmeniz için sosyal lisans almanız gerekiyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları bu yüzden son derece önem arz ediyor.

Saniyede 19 bin 679 bardak tüketiliyor

BUGÜNE kadar üretilmiş olan bütün Coca-Cola’lar, yaklaşık 250 ml kontur şişelere konularak art arda sıralanmış olsa, Ay’a 2.051 kez ulaşılıp geri dönülürdü. Şişeleri dünya nüfusuna paylaştırsak kişi başı 1.014 şişe düşerdi.
ŞİRKET tüm dünyada her gün 1,7 milyar bardak alkolsüz içeceği tüketicisi ile buluşturuyor. Bu da saniyede 19.679 bardak demek.
DÜNYADA, çok kalın merceklerin kullanıldığı gözlükler Coca-Cola şişesinden esinlenilerek şişe dibi gözlükler olarak anılır.
COCA-COLA, 1950’de Time’ın kapağında yer alan ilk hızlı tüketim ürünü oldu.
1986’DA şirket 100. yılını kutlarken, Challenger uzay mekiği astronotlarının, görevleri sırasında uzay için hazırlanan kutuyu test etmeleriyle Coca-Cola, uzayda tüketilen ilk alkolsüz içecek oldu.