100 erkekten 22’si kısır

Erciyes Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı ögretim üyesi Prof.Dr. Oğuz Ekmekcioğlu, çocuk sahibi olmak için hastanenin Androloji Polikiliği’ne başvuran 100 erkekten 22’sinin menisinde sperm olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Erkek kaynaklı çocuksuzluğun bilinenin aksine kadınlardan çok olduğunu söyleyen Prof.Ekmekçioğlu, "Kulaktan dolma sözlere kanıp, şu bitki, şu ot diye kapı kapı dolaşmayın" diyerek çocuk sahibi olmak isteenleri uyardı.

Prof. Dr. Oğuz Ekmekçioğlu, doğal yollarla çocuk olmaması çiftleri ve çevrelerini fazlasıyla üzen ve sıkıntıya sokan bir durum olduğunu, çocuk sahibi olamamanın ana sorumlusunun kadın olduğu düşünülmesine karşın erkeklerdeki sorunlyarının daha fazla olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ekmekçioğlu, şuhları söyledi:

"Aslında kadına bağlı nedenlerin çoğu tedavi edilebilir olmasına rağmen erkeğe bağlı nedenlerin tedavisi güçtür. Çocuk sahibi olmada çiftin ve hekimin en çok istediği şey doğal yoldan gebelik elde edilmesidir. Ne yazık ki bu durum her zaman elde edilemez. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Androloji Polikliniğine çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran 100 erkeğin 22’sinde menide hiç sperm bulunamamaktadır. Bu durum sadece doğal yoldan çocuk sahibi olma şansını engeller. Günümüzde yardımcı üreme teknikleri kullanılarak bu erkeklerin yarısından çoğunda kendi spermi elde edilebilmektedir. Sperm elde edilebilen erkeklerin de yarısına yakını bebek sahibi olabilmektedir. Dışarıya sperm çıkışı olmayan erkeklerde genel sağlığı tehdit edebilecek ciddi sağlık sorunları buluna-bilmektedir. Bu nedenle çocuksuzluk konusunda uzman kişilerin muayenesinden geçilmesi çok önem kazanmaktadır.