10 adımda sağlıklı beslenme

– 5 temel yiyecek grubu olan et, süt, sebze, meyve, yağ ve tam tahıl grubundan yiyecekleri her öğünde yeterince alarak dengeli beslenin.

– Cildinizin kurumasını önlemek, hücre yenilenmesini ve metabolizmanın daha düzenli çalışması için yeterince su ya da sıvı tüketmeye özen gösterin.

– Hayvansal yağların, trans yağların fazla tüketimi cilt sağlığı için önemli olan sebum üretimini azaltır. Sivilcelerin artışına neden olur.

– Cilt sağlığı ve güzelliği için A vitamini, C vitamini, selenyum ve diğer antioksidan vitaminleri içeren yiyecekleri yeterince tüketin. Taze sebze ve meyveler, fındık, ceviz, süt ürünleri ve balığı sofranızdan eksik etmeyin.

– Cilt sağlığını bozan ve kırışıklıkların artmasını sağlayan sigara ve alkol bağışıklık sisteminizi bozar. Bunlardan uzak durun.

– Çinko içeren yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin. Bunun için haftada en az iki üç kere balık ve deniz ürünleri yemeye özen gösterin.

– Günde en az 2 bardak süt veya yoğurt tüketin. Saç ve tırnak sağlığı için kalsiyum alımı çok önemlidir.

– Kuru baklagillerde bulunan protein ve lifler bağ dokusu ve tırnak gelişimde çok etkilidir.

– Günde toplam 5–9 porsiyon çeşitli renk ve cinste sebze ve meyve tüketildiğinde cilt, saç, tırnak sağlığı ve güzelliğiniz için yeterince antioksidan almış olursunuz.

– Güvenli gıda tüketmeye özen gösterin. Bir yiyecek besleyici yönden değerli olabilir ancak son kullanma tarihi geçmişse ya da kirlenmişse artık sağlıklı değildir.