1 TL’lik dönerden sakının

Etin kilosunun 30- 35 lira olduğunu belirten uzmanlar, piyasada bir liraya satılan dönerlerin tehlike saçtığını öne sürdü.

Bursa, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sokak aralarında ve çarşı-pazarlarda bazı kişilerce et dönerin 1 liraya satıldığını belirten Güney Marmara Aşçılar Derneği Başkanı Rıfat Sınmaz, etin fiyatının tavan yaptığı bir ülkede döneri 1 liraya satanları ‘gıda teröristi’ olarak nitelediklerini söyledi.

Et fiyatlarındaki artışın lokantacıları olumsuz etkilediğinin altını çizen Sınmaz, tüketicilerin başta et ürünleri olmak üzere ucuza satılan tüm gıda maddelerine temkinli yaklaşmalarını istedi.

Son bir yıl içerisinde ete yapılan zamlara rağmen piyasada halen 1 liraya satılan et ve tavuk dönerin olduğuna dikkat çeken Aşçılar Derneği Başkanı Sınmaz, “‘Et fiyatlarındaki artış nedeniyle haksız rekabetle karşı karşıyayız, kayıt dışı ekonomiyle karşı karşıyayız. Sebzeye zam geldiğinde bunu satıcı fiyatlarına yansıtıyor. Etin kilosunun 30- 35 lira olduğu bir ülkede bir liraya döner satılmasının çok iyi sorgulanması gerekiyor. Bursa’nın da aralarında bulunduğu birçok şehirde birtakım yerlerde yarım ekmek arası döner 1 liraya satılıyor. Ben yarım ekmek arası döneri 1 liraya satan ve yanında da bedava ayran verenleri ‘gıda teröristi’ olarak niteliyorum. Maalesef çocuklarımız zehirleniyor.” dedi.
Güney Marmara Aşçılar Derneği Rıfat Sınmaz, ucuza satılan işlenmiş et ürünlerinden tehlike saçtığını kaydetti. İşlenmiş et ürünü olarak başta köfte, kebap çeşitleri ve dönerin geldiğiniz vurgulayan Sınmaz, tüketicilerin market ve kasaplardan kesinlikle hazır kıyma almamalarını da tavsiye etti.

Et fiyatlarının 30- 35 lira aralığında seyrettiğini belirten Sınmaz, “Bunu içi hiçbir matematik kabul edemez. Ekmek arasında bir liraya satılan et dönerin içine 100 gram et konulduğunu varsayarsak etin kilosunun 7- 8 lira olması gerekiyor. Bu rakamlar gerçekle örtüşmüyor. Etin kilogram fiyatı 35 liraya dayanmışken 1 liraya ekmek arası döner satılamaz. Tavuk fiyatları da et fiyatlarına paralel olarak pahalandı. Vatandaşlarımız piyasada 1 liraya satılan tavuk ve et döneri yenerken çok düşünmeliler.” açıklamasında bulundu.